Dance Dance Revolution, nebo-li zkráceně DDR je takový počítačový taneční program původem z Japonska. Program je plný šipek, které představují něco jako taneční kroky a ty se objevují v rytmu Vaší oblíbené hudby. Tyto kroky se pak snažíte ve správném pořadí a ve správné chvíli sešlápnout na specielně vyrobené podložce zvané pad a program Vás hlídá, jak dobře Vám to jde. DDR je sport, hra i zábava a je neuvěřitelně návykové.
K vlastnímu hraní potřebujete 3 věci. Software, hardware a hráče. Software se songy a pad. Jako software na PC můžete použít oblíbený a volně šiřitelný simulátor Stepmania, ke kterému snadno najdete i volně stahnutelné songy. Existují verze i pro Playstation 1 i 2, či XboX, ale ty jsou už bohužel placené. Všechny programy se pak dají neustále vylepšovat a doplňovat - vyzkoušejte themes, změnte hlas komentátora (announcera) nebo tvar a barvu šipek. Stepmania nabízí standartně pět druhů obtížností: od úplného začátečníka, kdy musíte zvládat něco kolem 30ti kroků za 3 minuty až po experta, kde musíte zvládat třeba 10 kroků za vteřinu. Věřte, že pravidelný trénink prokazatelně zlepšuje celkovou kondici a postřeh. Pro případ, že by Vás klasické hraní na jedné podložce do čtyř směrů omrzelo, program nabízí i mnoho dalšího. Můžete zkusit hraní na jedné podložce do šesti směrů, používat ruce i nohy zároveň, soutěžit mezi sebou na dvou podložkách nebo hrát sami na dvou podložkách najednou. Stepmania jde dobře nastavit. Co se týče hudby, té je tu na výběr opravdu mnoho - od irských melodií a country, přes disko a pop až po temné rockové skladby nebo trance. V současné době existuje něco kolem 15 000 songů, od světově známých skupin až po záhadné zvuky z filmů a her. Songy jsou vlastně jen písničky ve formátu .mp3 doplněné o soubor s tanečními kroky a soubor s obrázkem, který se Vám ukáže na pozadí. Pokud máte nějaké skladby svého oblíbeného zpěváka ve formátu .mp3 a nějaký ten jeho obrázek, můžete si k nim ve Stepmanii dopsat taneční kroky a zahrát si.
Pad, nebo česky taneční podložka, vypadá jak kousek koberce, který je opticky rozdělen na několik částí. Jednotlivé části představují konkrétní směry a pod každou z nich je ukrytý sensor, který snímá Vaše kroky. V levnější lehké verzi ji označujeme slovem softpad, v robustnější a podstatně těžsí verzi pak hardpad. Cena jednoho padu se pohybuje mezi 1000 – 4000 korunami. Pokud najdete taneční automat v herně - říkejte mu arkáda. Kdo pad zatím nemá, může zkusit šipky na klávesnici.
Hráčem se může stát kdokoliv i vy. Pokud nechcete nic stahovat a instalovat, můžete kdykoliv přijít na menší srazy nadšenců, na větší akce setkání označované jako cony nebo si vyzkoušet taneční automat v herně. Protože víme, jak je tato forma zábavy málo známá, už víme jak k ní nováčci přistupují, takže se nebojte zeptat, podívat vše si vyzkoušet. Pporadíme, naučíme, předvedeme. Budete-li chtít, můžete i vstoupit mezi členy Czech DDR.
Jak hra vypadá vám mohou napovědět fotky, videa, nebo recenze. Ani v televizi, nebo v novinách Vám neřeknou jaké to je, dokud si to na vlastní kůži nezkusíte.
Pokud vás DDR nechytne, je plno podobných her jako ITG, 3DDX, PPP, PIU, EZ2D, TMN, PNM, KM, BM.
Základní zdroje, kde mimo tohoto serveru hledat informace jsou stránky Czech DDR info a české DDR forum.
|